Panel “Gdje je budućnost vrgoračke jagode?” – održan u sklopu svečanog otvorenja Dana jagoda
U okviru manifestacije Dan vrgoračke jagode 2026. održan je panel na temu “Gdje je budućnost vrgoračke jagode?”, kojeg su otvorili gradonačelnik Mile Herceg i ministar poljoprivrede David Vlajčić, koji je naglasio snažnu podršku Ministarstva vrgoračkim proizvođačima: “Otkad sam ministar, već sam drugi put u Vrgorcu – malo se tko time može pohvaliti. Ovdje postoji želja za razvojem i mi smo spremni pomoći. Dođite s konkretnim stvarima i idemo ih zajedno rješavati. Znam da imate dokumentaciju za zaštitu zemljopisnog podrijetla i pomoći ćemo da vrgoračka jagoda dobije tu oznaku.”
Sudionici panela su bili:
– Sandra Zokić, ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište
– dr. sc. Mira Radunić iz Instituta za jadranske kulture
– Mate Erceg, predstavnik proizvođača
– Moderator Berislav Govorko, predsjednik Udruge Vrgoračka jagoda
Sudionici su otvorili niz ključnih tema – od zaštite zemljopisnog podrijetla i tržišnog pozicioniranja, do poticaja, udruživanja, izazova u proizvodnji i plasmana. Posebno je istaknuto kako je vrgoračka jagoda spremna za novi iskorak u brendiranju i jačanju pozicije na nacionalnom tržištu.
Gradonačelnik Herceg zahvalio je ministru, sudionicima i posebno proizvođačima:
“Ovom manifestacijom želimo poslati jasnu poruku – slavimo naše poljoprivrednike, njihov trud, znanje i upornost. Dan jagoda nije samo događaj, već početak jedne šire priče o jačanju domaće proizvodnje i prepoznatljivosti našeg kraja.”
Panel je iznjedrio konkretne zaključke i otvorio put novim sastancima i suradnjama koje će doprinijeti razvoju poljoprivrede na vrgoračkom području.


